Air Liquide jest jednym z kluczowych świadczeniodawców na rynku długoterminowej domowej opieki zdrowotnej w Polsce.
Tlenoterapia jest postępowaniem leczniczym, które polega na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu wdychanym przez chorego, stosowanym w przewlekłej niewydolności oddechowej (PNO).
Niewydolność oddechowa jest stanem klinicznym pojawiającym się w przebiegu różnych chorób, obserwujemy ją gdy ciśnienie parcjalne tlenu we krwi tętniczej (PaO2 ) jest niższe od 60 mmHg, a ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla (PaCO2 ) jest wyższe od 45 mmHg u chorego badanego w spoczynku i oddychającego powietrzem atmosferycznym. Wyróżnia się niewydolność hipoksemiczną czyli częściową i hiperkapniczną czyli całkowitą.
Objawami niewydolności oddechowej organizmu najczęściej są:
Celem terapii jest nie tylko doraźnie usunięcie duszności i zmniejszenie deficytu tlenowego, ale przede wszystkim poprawa funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, zmniejszenie ciśnienia w tętnicy płucnej oraz poprawy komfortu życia pacjenta.
Należy mieć zawsze na uwadze, że tlen medyczny jest traktowany jako lek, który należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, dotyczącymi w szczególności szybkości przepływu tlenu medycznego oraz czasu leczenia pacjenta. Jak każdy lek, tlen medyczny może powodować działania niepożądane, które jednak nie występują u każdego korzystającego.
Urządzeniem stosowanym do leczenia tlenem w warunkach domowych jest koncentrator tlenu. Aparat, który separuje tlen z powietrza i zagęszcza do 90- 93%.
Stężenie tlenu podawanego do oddychania zależy od jego przepływu oraz sposobu podawania (wąsy, maski, maska Venturiego).
Domowe leczenie tlenem (DLT) jako procedura medyczna jest refundowana przez NFZ dla chorych z POChP spełniających wymienione poniżej kryteria.
Osobami kwalifikowanymi do programu DLT (domowego leczenia tlenem) są pacjenci z POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc).
Istotą POChP jest nieodwracalne zwężenie oskrzeli, które upośledza przepływ powietrza przez oskrzela, czyli powoduje ich obturację.
Do leczenia kwalifikują się chorzy, u których:
Najczęstszą przyczyną rozwoju POChP jest palenie tytoniu oraz wdychane z powietrzem zanieczyszczenia w postaci pyłów i gazów. Powodują one powstawanie w oskrzelach, oraz otaczającym je miąższu płuc, przewlekłego stanu zapalnego.
W Polsce na POChP cierpi 2 mln dorosłych osób, a co roku 15 tys. umiera z tego powodu.
Korzystając z tlenoterapii pacjent odnosi wiele korzyści m.in.
Przed objęciem pacjenta opieką nasz zespół medyczny przeprowadzą, podczas pierwszej wizyty, pisemną ocenę sytuacji w domu chorego oraz rozmowę na temat zachowań związanych z paleniem tytoniu z pouczeniem (jeżeli to konieczne również pisemnym) o niebezpieczeństwie związanym ze stosowaniem domowego leczenia tlenem.
Palenie tytoniu podczas stosowania tlenoterapii zwiększa ryzyko pożaru i oparzeń, które mogą być śmiertelne dla pacjenta oraz stwarzać ryzyko dla dzieci i sąsiadów.
Należy mieć również na uwadze, że oprócz palenia tytoniu zidentyfikowano inne czynniki zwiększające ryzyko pożaru i oparzeń takie jak: