Wentylacja mechaniczna jest procesem umożliwiającym pacjentom z niewydolnością oddechową prawidłowe oddychanie przy użyciu aparatury medycznej, czyli respiratora, pozwalającego na sztuczne, całkowite lub wspomagane oddychanie pacjenta.
Dziś istnieje możliwość korzystania z respiratora w domu pacjenta, co w znacznym stopniu ułatwia osobom chorym powrót do funkcjonowania w bardziej naturalnym środowisku, jakim jest dom i rodzina, likwidując konieczność długotrwałego pobytu w szpitalu.
Z programu świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów i dzieci wentylowanych mechanicznie korzystać mogą pacjenci z rozpoznaną przewlekłą niewydolnością oddechową (PNO).
chorób oskrzeli i płuc: POCHP, włóknienie płuc, mukowiscydoza,
zespołu hipowentylacji: z otyłości, ciężkiego bezdechu sennego lub zespołów nakładania dwóch lub więcej jednostek chorobowych,
jako konsekwencja deformacji klatki piersiowej: skoliozy.
Pacjenci korzystający z naszego świadczenia oprócz sprzętu medycznego mają zapewnioną systematyczną, specjalistyczną opiekę medyczną lekarza anestezjologa, pielęgniarki i fizjoterapeuty (rehabilitanta).
Wentylacja mechaniczna w domu pacjenta
Wentylacja mechaniczna jest sposobem leczenia umożliwiającym pacjentom z niewydolnością oddechową możliwość funkcjonowania przy użyciu sprzętu medycznego (respiratora). Respirator to urządzenie wspomagające albo zastępujące oddech pacjenta. Istnieją dwa rodzaje terapii przy pomocy respiratora:
inwazyjna - wytworzona sztuczna droga oddechowa (tracheostomia)
nieinwazyjna – pacjent wspomagany oddechem za pomocą maski.