Skuteczne leczenie Twojego bezdechu sennego. Przy terapii CPAP poczujesz różnice w ciągu kilku pierwszych dni.
Najpowszechniejszą i najbardziej skuteczną metodą stosowaną w leczeniu OBS jest leczenie stałym dodatnim ciśnieniem przy użyciu aparatu CPAP. Po raz pierwszy metoda została zastosowana na początku lat 80-tych XX wieku i od tego czasu stosowana jest coraz bardziej powszechnie. Aparat typu CPAP wytwarza stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, utrzymując je otwarte (poprzez wytworzenie "rusztowania powietrznego"), co w efekcie umożliwia swobodny przepływ powietrza. W większości wypadków leczenie przynosi pożądany efekt.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje urządzeń, które umożliwiają utrzymanie drożności dróg oddechowych:
Zadaniem powyższych urządzeń jest zmiania ułożenia języka i żuchwy w taki sposób, aby umożliwić przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Wskazania do zastosowania TDR i MRA są ograniczone i o ich zastosowaniu powinien każdorazowo decydować lekarz. Ze względu na możliwe powikłania (problemy ze zgryzem oraz uszkodzenia stawu skroniowo - żuchwowego), chorzy powinni być pod stałą opieką specjalisty i przynajmniej raz w roku poddawać się badaniom kontrolnym.
Leczenie farmakologiczne
W chwili obecnej nie ma przekonywujących danych medycznych wskazujących na korzyści ze stosowania leczenia farmakologicznego. W związku z tym mogą być stosowane w przypadkach niepowodzenia leczenia innymi metodami lub jako leczenie uzupełniające. W leczeniu zastosowanie mają leki serotoninergiczne, leki przeciwdepresyjne, leki stymulujące ośrodek oddechowy. W przypadku współistnienia schorzeń endokrynologicznych: niedoczynności tarczycy, akromegalii, niedoboru hormonów płciowych można stosować odpowiednie leczenie, co przynosi korzyści w wybranych przypadkach. Niekiedy leczenie schorzeń współistniejących może doprowadzić do cofnięcia się objawów Obturacyjnego bezdechu sennego.
Podawanie tlenu
Nie jest zalecane w przypadku chorych bez towarzyszącej niewydolności oddechowej.
Stosowanie specjalnych poduszek
Poduszki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby utrzymać w ciągu nocy odpowiednią pozycję głowy i szyi ułatwiającą oddychanie. Nieliczne badania mogą wskazywać na korzyści z ich stosowania.
Niektórzy chorzy poszukują alternatywnych (innych niż leczenia za pomocą CPAP) metod postępowania w przypadku zdiagnozowania u nich OBS; spośród tej grupy chorych duża część rozważa przeprowadzenie zabiegów operacyjnych górnych dróg oddechowych - zwanych ogólnie somnoplastykami.
Najczęstszymi operacjami wykonywanymi w przypadku OBS są:
Ze względu na niewielką liczbę publikacji dotyczących metod chirurgicznych, zwłaszcza wskazujących na poprawę w dłuższej perspektywie po dokonaniu zabiegu, w chwili obecnej nie ma jednoznacznych zaleceń do stosowania opisywanych metod. Kierowanie chorego na leczenie chirurgiczne wymaga dokładnej diagnostyki chorego - zwłaszcza w przypadku występowania zmian anatomicznych/patologicznych w obrębie górnych dróg oddechowych oraz twarzoczaszki. Należy również pamiętać o możliwych powikłaniach leczenia operacyjnego - zmiana głosu, zarzucanie treści pokarmowej do nosa w trakcie połykania, zaburzenia połykania, dolegliwości bólowe.
Poza leczeniem tkanek miękkich wykonuje się chirurgiczne leczenie kości wpływających na wielkość dróg oddechowych - szczęki, żuchwu i kości gnykowej: