Nebulizator - Urządzenie zamieniające ciecz w aerozol.
Inhalator - Urządzenie składające się z nebulizatora oraz kompresora.
Drogi oddechowe - Naturalne elementy układu oddechowego, przez które powietrze dostaje się do pęcherzyków płucnych.
Atomizacja - Rozbicie substancji na cząsteczki o średnicy mierzonej w tysięcznych częściach milimetra. Wielkość cząsteczki wyrażana jest w mikrometrach (μm).
Skuteczność atomizacji - Zdolność aparatu aerozolowego do zamiany danej objętości cieczy w cząsteczki o średnicy kilku mikrometrów.
Nebulizacja - Nebulizacja jest sposobem terapii inhalacyjnej, której celem jest dostarczenie leku w postaci aerozolu do zmienionych chorobowo miejsc w obrębie dróg oddechowych. Zalecana jest zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu chorób układu oddechowego (np. w astmie oskrzelowej).
Ciśnienie dynamiczne - Ciśnienie związane z przepływem płynu, wytwarzane przez nebulizator, na ogół wyrażane w barach. Ten parametr jest zależny od parametrów urządzenia.
Przepływ dynamiczny lub pojemność dynamiczna - Prędkość przepływu powietrza generowana przez nebulizator, wyrażona w litrach na minutę (l/min). Ten parametr jest zależny od źródła energii oraz parametrów urządzenia.
Atomizacja lub prędkość atomizacji - Ilość aerozolu wytwarzanego przez atomizator w jednostce czasu.
Maksymalna objętość roztworu - Maksymalna objętość cieczy, którą można napełnić komorę nebulizatora, wyrażana w mililitrach (ml) lub centymetrach sześciennych (cm3).
Objętość martwa komory inhalacyjnej - Ilość niezatomizowanego leku pozostająca w nebulizatorze po zakończeniu inhalacji/nebulizacji. Średnica aerodynamiczna cząstki odpowiadająca medianie rozkładu masowego (MMAD). Ten parametr wskazuje na zdolność nebulizatora do wytwarzania małych cząsteczek, które są potrzebne do skutecznego leczenia. Minimum 50% zatomizowanych przez nebulizator cząsteczek jest niższe bądź równe wartości MMAD.
Depozycja płucna - Określa odsetek ilości leku docierającego do dróg oddechowych.
Frakcja wdechowa - Procentowa zawartość w aerozolu cząsteczek mniejszych niż 5 μl. Im wyższa jego wartość, tym efektywniejsza nebulizacja.